
Astygmatyzm – czym jest i jak go leczyć?
Astygmatyzm jest to bardzo często występująca wada wzroku. Szacuje się, że co trzecia osoba zmaga się z tą przypadłością. O astygmatyzmie mówimy wtedy, kiedy rogówka oka lub soczewka nie mają okrągłego kształtu, a zostały wydłużone, na kształt piłki do rugby. Świat widziany oczami astygmatyka jest niewyraźny i zniekształcony. Dzieje się tak, ponieważ promienie słoneczne przechodzące przez wadliwie zbudowaną rogówkę, w inny sposób się załamują, tworząc dwa ogniska zamiast jednego. Wydłużenie rogówki może wystąpić w kierunku poziomym, pionowym lub być pochylone pod dowolnym kątem. W zależności od pochylenia, czyli osi astygmatyzmu, obraz będzie rozmazany w jednym z kierunków. Na szczęście astygmatykom z pomocą przychodzą soczewki cylindryczne, które pozwalają widzieć świat normalnie.
Objawy astygmatyzmu
Przy wykrywaniu tej wady wzroku, ważne są regularne badania okulistyczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które nie są świadome objawów i będą musiały żyć z astygmatyzmem, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawy charakterystyczne to:
- zamazany i zniekształcony obraz,
- przekrzywianie głowy,
- bóle głowy,
- częste mrużenie oczu i mruganie,
- trudności w orientacji przestrzennej,
- częste pocieranie oczu,
- trudności z jazdą samochodem w nocy,
- zmęczenie oczu,
- łzawienie i pieczenie oczu,
- nawracające zapalenie spojówek.
Jeżeli masz powyższe problemy, warto udać się do specjalisty. Nieleczony może prowadzić do przykrych konsekwencji.
Jak leczyć astygmatyzm?
Astygmatyzm najczęściej leczy się za pomocą indywidualnie dobranych okularów lub specjalnych soczewek korekcyjnych. Chociaż szkła kontaktowe są wciąż najchętniej wybieraną metodą, mogą powodować zniekształcenia obrazu wynikające przez nieustanny ruch gałek ocznych oraz są niekomfortowe w użytkowaniu. Wygodniejszą metodą są soczewki cylindryczne. Dzięki różnej mocy załamywania promieni słonecznych, korygują indywidualne różnice w kształcie oka i pozwalają na poprawne skupianie się światła. Coraz częściej wybierana jest korekcja laserowa. Należy jednak pamiętać, aby przed wyborem którejkolwiek z możliwości dokładnie zbadać wadę wzroku, najlepiej dwukrotnie.

